Beretning fra Øvesejladser

Kapsejlads-sæsonen er nu officielt i gang – lidt ligesom de lyse aftener og fuglefløjt er det sikre sommertegn!

Mange af deltagerne til kapsejladserne er erfarne og har sejlet i mange år, men nogle af os er stadigt relativt nye på vandet, og vi har
derfor stadigt en del tips og tricks vi skal have lært for at kunne gøre os gældende i kapsejladserne sådan for alvor.

En af de sværere dele af en kapsejlads er starten. Hvor skal man placere sig – i forhold til vinden og i forhold til de andre både? Hvordan undgår man at være flere minutter bag linjen, når hornet lyder? Hvad må man? Hvad må man i hvert fald ikke? Hvad gør man ved tyvstarter? Og så videre, og så videre.

Mandag den 5. maj – dagen før første rigtige sejlads – havde kapsejladsudvalget arrangeret en aften, hvor vi kunne træne starter med en (eller flere) erfarne kapsejlere i båden og et par observatører i dommertårnet. Vi havde god vestenvind, solskin og et par gode ture rundt om mærke B og tilbage til en ny start. Både undervejs og bagefter var der feedback og råd til, hvordan vi kan gøre det (endnu) bedre. Både sjovt og lærerigt.

Et godt initiativ, som os stadig lidt nye sejlere, satte stor pris på. Så en varm anbefaling herfra – og en opfordring til at deltage næste år til alle, som tænker at starten kan trænge til en tune-up.

Vi ses på bugten med vand under kølen. Klar til at tage kampen op.

Anna Daszkiewicz, Scanmar 33, Fiorella
Henrik Fogh Morthensen, Dufour 34, Half-time